به نام پروردگار سخن

جنسیت در زبان شیرین عربی

2463 بازدید

جنسیت در زبان چیست؟

ابتدای زندگی انسان بر روی کره زمین با حضور یک مرد و زن آغاز شد: آدم و حوا (ع). و تمامی موجودات از حیوانات تا پرندگان و گیاهان و غیره داری جنسیت نر و ماده هستند. و از آنحایی که بخشی از زبان انعکاس زندگی اجتماعی انسان‌ها است ، در تمامی زبان‌ها جنسیت به نوعی متبلور شده است، البته در سطوح مختلف. برای مثال در زبان فارسی جنسیت در سطح واژگان تا حدودی وجود دارد مثل (مرد و زن ، دختر و پسر، برادر و خواهر، آقا و خانم و غیره) ولی در سطح قواعد تقریبا اثری از جنسیت در زبان فارسی وجود ندارد و وقتی می‌گوییم”او آمد” فقط متوجه می‌شویم که یک نفر آمد ولی مشخص یک زن آمده و یا یک مرد. و برای مثال، زبان انگلیسی با استفاده از ضمایر (She-He, Her-Him) جنسیت در یک سطح بالاتری یعنی در سطح دستور زبان به صورت محدود نشان می‌دهد و مثلا زمانی که می‌گوییم “He came” بخ معنای “او آمد” مشخص است که یک مرد آمده است و زمانی که می‌گوییم “She came” مشخص می‌شود که یک زن آمده است. همانگونه که مشاهده کردید با حضور بیشتر موضوع جنسیت در زبان دقت کلام بیشتر می‌شود و پیام گوینده سریع‌تر دریافت می‌شود و ابهامات کمتر اتفاق می‌افتد.

آیا زبان عربی یک زبان جنسیتی است؟

زبان شیرین عربی به عنوان یک زبان بسیار دقیق به موضوع جنسیت در سطح واژگانی و دستور زبانی کاملا توجه دارد و هر کلمه دقیقا مشخص است که مذکر است یا مونث ، اشاره به یک نفر دارد یا دو نفر و یا چند نفر. ابتدا به موضوع جنسیت در سطح واژگانی می‌پردازیم. 

 

عموما در زبان عربی به منظور تشخیص مذکر از مونث، بر سر هر خانم و یا هر شیء مونث و یا هر حیوان ماده یک تاج از جنس (ة) گذاشته شده است که در پایان کلمات خود را نشان می‌دهد. برای مثال شاعر یک کلمه مذکر است و شاعرة یک واژه مونث است. و یا کلمه حقيبة (کیف) یک کلمه مونث است چرا که آخرین حرف کلمه تاء گرد است. 

مونث و مذکر در بین اسمها

در زبان فارسی تقریبا تمامی اسم‌ها به تعداد کمی اصلا موضوع جنسیت برای آنها مطرح نیست و خنثی هستند، که  البته این موضوع باعث پایین آمدن دقت وصفی زبان فارسی می‌شود برای برای بیان دقیق جنسیت باید از کلمات و عبارات کمکی مثل: خانم، آقا، نر، ماده و غیره استفاده کرد. و در برخی از زبان‌ها مثل زبان آلمانی، اسم ها به سه دسته مذکر، مونث و خنثی تقسیم می‌شود که این موضوع تا حدودی باعث پیچیده شدن فرایند یادگیری این زبان می‌شود. ولی در زبان شیرین عربی خبری از اسم‌های خنثی نیست و  تمامی اسم حتما یا مذکر هستند و یا مونث که به حالت طبیعی بسیار نزدیک تر است. بهترین راه شناسایی کلمات مونث خارج از جمله، توجه با انتهای کلمه و در دل جمله، کلمات مونث را از ضمایر و افعال مرتب با آن می‌توان شناسایی کرد.

اسم‌های مذکر و مونث

⚫️
ة / ـة⚫️

ـانِ / ـَيْنِ⚫️⚫️
ـتانِ / ـتَيْنِ⚫️⚫️

ـونَ / ـينَ⚫️⚫️⚫️ به بالا
ات / ـات⚫️⚫️⚫️ به بالا

مثال

مهندِس
مهندسة

مهندسان / مهندسين
مهندستان / مهندستين

مهندسون / مهندسين
مهندسات

همنانگونه که در مثال های بالا مشاهده می‌کنید در حالت مونث عموما رد پایی از تاج “ة” وجود دارد.  برای درک بهتر این موضوع ویدئو زیر را با دقت مشاهده کنید.

مونث و مذکر در بین افعال عربی

فعل مهمترین بخش‌ جمله به شمار می‌رود و نقش بسیار مهمی در فهم پیام دارد. در زبان عربی، فعل در کنار نشان دادن تعداد افرادی که در انجام آن مشارکت داشتند (فاعل) به جنسیت آنها نیز کامل توجه دارد و به محض شنیدن یک فعل متوجه می‌شویم که چه شخص یا اشخاصی با چه جنسیتی و در چه زمانی فعل را انجام داده اند که این موضوع زبان عربی را جزء دقیق ترین زبان‌ها در بین دیگر زبان‌ها قرار داده است. برای درک بهتر جنسیت در بین فعل‌های عربی به جدول زیر دقت کنید. 

فعل‌های مذکر و مونث (غائب)

– ، يـ ……ُ  ⚫️
ـتْ ، تـ……ُ  ⚫️

ـا ، يـ ……ـانِ ⚫️⚫️
ـتا ، تـ …..ـانِ⚫️⚫️

ـوا ، يـ…….ونَ⚫️⚫️⚫️ به بالا
ـنَ ، يـ…..نَ⚫️⚫️⚫️ به بالا

فعل‌های مذکر و مونث (مخاطب)

ـتَ ، تـ ……ُ  ⚫️
ـتِ، تـ…..ـينَ  ⚫️

ـتُما، تـ ……ـانِ ⚫️⚫️
ـتُما ، تـ …..ـانِ⚫️⚫️

ـتُم، تـ…….ونَ⚫️⚫️⚫️ به بالا
ـتُنَ ، تـ…..نَ⚫️⚫️⚫️ به بالا

همانطور که ملاحظه کردید برای در حالت‌های مختلف فعل مونث را با یکی از حالت‌ها (ت، ـین، ن) از حالت‌های مذکر متمایز می‌شوند.  ویدئو زیر را با دقت مشاهده کنید هر چند در این ویدئو با تمامی حالات فعل برای مذکر و مونث آشنا نخواهید شد. 

در دوره آموزیار1 عربی با موضوع جنسیت به صورت کامل آشنا می‌شوید.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟
2/5
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostadsaeed.com/library/?p=622
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سعید اسحاقی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد جنسیت در زبان شیرین عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

اینستاگرام

یوتیوب

تلگرام

واتساپ

آپارات

روبیکا

سروش

ایتا

آی گپ

گپ

در وب سایت استاد سعید شما دسترسی به هزاران محتوای آموزشی دارید؛ همچنین ما دائما در حال تولید دوره های آموزشی و کاربردی زبان ها برای شما هستیم. برای یادگیری زبان فقط کافیه تلاش با برنامه داشته باشید.