به نام پروردگار سخن

زمان حال در زبان شیرین عربی

782 بازدید

فعل محوری‌ترین کلمه داخل جمله به شمار می‌رود. در زبان عربی از نظر زمان دو نوع فعل مضارع (حال) و ماضی (گذشته) وجود دارد که زمان‌های دیگر با اضافه کردن حروف قبل از افعال و اعمال تغییراتی در حروف و حرکات فعل مضارع ترکیب‌های معنایی جدید ساخته می‌شود. در این نوشته با فعل حال (الفعل المضارع) و شکل‌های مختلفی آن آشنا خواهیم شد.

فعل حال

فعل مضارع فعلی است که دلالت دارد  بر عملی که هم اکنون در حال اتفاق افتادن است و یا در محدوده زمان حال دائما اتفاق می‌افتد. همانگونه که فعالیت‌هایی که هم اکنون در حال انجام آن هستیم می‌توانیم در شروع و پایان آن تصرف داشته باشیم فعل مضارع نیز از اضافه شدن بخش‌های به ابتدا و انتهای ریشه اصلی فعل ساخته می‌شود. برای درک بهتر موضوع جدول زیر را مشاهده کنید. رنگ آبی نشان دهنده مذکر و رنگ صورتی نشانه مونث و رنگ بنفش نشانگر ضمایر مشترک برای مذکر و مونث است.

ضمایر غایب

هو         یـ ــ ــ ــ ُ

هي  👸 تـ ــ ــ ــ ُ    

هما        يـ  ــ ــ ــ   ـان 

هما  👸 تـ ــ ــ ــ  ـان  

هم         يـ ــ ــ ــ ـونَ

هنَّ        يـ ــ ــ ــ ـنَ

ضمایر مخاطب (شنونده)

أنتَ        تـ ــ ــ ــ  ُ

أنتِ        تـ ــ ــ ــ  ُ     

أنتُما        تـ ــ ــ ــ  ـانِ  

أنتُما        تـ ــ ــ ــ  ـانِ  

أنتُم         تـ ــ ــ ــ  ـونَ    

أنتُنَّ        تـ ــ ــ ــ ـنَ

ضمایر متکلم (گوینده)

أنا        أ ــ ــ ــ ُ
نَحنُ     نـ
ــ ــ ــ  ُ

که حالات فعل مضارع موجود در جدول بالا تنها در شرایط عادی (حالة الرفع) استفاده می‌شود. برای مثال وقتی به  صورت عادی در مورد فعالیت‌های در حال اجرا قصد صحبت کردن داریم از فعل مضارع در حالت رفع استفاده می‌کنیم (وقتی در پایان فعل مضارع حروف و حرکات پایانی موجود در جدول بالا در انتهای فعل باشد به آن فعل مضارع مرفوع گفته می‌شود). برای درک بهتر موضوع مشاهده بخش اول ویدئوی زیر را به شما پیشنهاد میکنم. 
 ولی برای اشاره به معانی جدید باید تغییراتی در فعل مضارع ایجاد کرد. که در ادامه به صورت کابردی با آنها آشنا خواهیم شد. همانگونه که برای انجام هرکاری نیاز به ابزار مخصوص به آن داریم برای ایجاد تغییرات در معنای فعل مضارع به ابزارهای (أدواتات) نیاز داریم که به ادوات نصب و جزم شناخته می‌شوند. با مشاهده بحش‌های دیگر ویدئوی زیر با حالت جزم و نصب فعل مضارع و ابزارهای جزم و نصب یک آشنایی ابتدایی پیدا خواهید کرد.

نصب فعل مضارع

برای وصل کردن دو فعل مضارع در زبان فارسی از حرف “که” استفاده می‌کنیم و برای مثال می‌گوییم “ميخواهم که بروم” و در زبان عربی از حرف “أن” استفاده می‌کنیم با این تفاوت که این حرف بر روی فعل بعد از خود اثر می‌گذارد به این صورت که حرکت ضمه ” ــُ ” را تبدیل به کسره ” -ِ” تبدیل می‌کند و اگر در پایان فعل حرف “ن” را حذف می‌کند (می‌خورد😋) به جز نون مربوط به جمع مونث (چون زن‌ها وقتی جمع می‌شوند بسیار قدرتمند می‌شوند و امکان گرفت نون از آنها غیر ممکن می‌شود.😅) و در نتیجه جمله بالا می‌شود ” أريدُ أن أذهبَ” برای آشنایی با ابزارهای نصب ویدئوهای لیست پخش زیر را مشاهده کنید.

جزم فعل مضارع

در زبان فارسی فعل “رفت ـ رفتن” را در نظر بگیرید که در حالت امر و نفی و نهی گذشته چگونه تغییر می‌کند. “برو ، نرو ، نرفتی” همانطور که ملاحظه کردید بخش‌های از فعل تغییر کرد در زبان عربی هم برای ساخت فعل امر  فعل نهی و نهی فعل ماضی با آمدن حروفی قبل از فعل مضارع یا ادوات جزم و اعمال تغیرات لازم یا جزم فعل که شامل موارد زیر می‌باشد:
 تبدیل حرکت ضمه “ــٌ” به سکون ” ـــْـ ” وحذف نون آخر به جز نون جمع مونث😉 و حذف حروف جادویی (حروف العلة) بعد از آمدن حرف “لم” و “لما”  و “لا” نفی و “لـ” امر غایب ولی برای فعل امر مخاطب باید “تـ” ابتدای فعل نیز حذف شود. برای روش شدن بیشتر موضوع ویدئوی اول دوم  و سوم از لیست پخش زیر را مشاهده کنید.

در جدول زیر با خلاصه ای از حالت‌های مشهور و پرکاربرد فعل مضارع در زبان عربی آشنا خواهید شد.

در حالت نصب

أن     يريدُ أن يذهبَ.        ميخواد (که) برود.

كَي    خرجَ كي يذهبَ.       رفت بيرون تا اينكه برود.  

حتى  لا أخرج حتى يذهبَ  تا نرود من بيرون نمى‌روم.

لـ             ليذهبَ.           بايد برود. 

لَن            لن يذهبَ.       نخواهد رفت.

در حالت جزم

لَم          لم يذهبْ.         نرفت.

لمّا         لمّا يذهب.        هنوز نرفته.

لا           لا تذهبْ.          نرو 

لـِ          ليذهبْ             بايد برود

امر        اذهبْ               برو 

 

با این مقاله چه امتیازی میدهید؟
2/5
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostadsaeed.com/library/?p=2251
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سعید اسحاقی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد زمان حال در زبان شیرین عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام

یوتیوب

تلگرام

واتساپ

آپارات

روبیکا

سروش

ایتا

آی گپ

گپ

در وب سایت استاد سعید شما دسترسی به هزاران محتوای آموزشی دارید؛ همچنین ما دائما در حال تولید دوره های آموزشی و کاربردی زبان ها برای شما هستیم. برای یادگیری زبان فقط کافیه تلاش با برنامه داشته باشید.

مقالات اخیر

دورهمی انگلیسی ، جلسه اول

اولین جلسه کلاس زبان آنلاین آموزشگاه آنلاین استاد سعید برگزار شد! دورهمی چیست؟ دوره ی دورهمی یک کلاس زبان انگلیسی آنلاین رایگان است! بله درست شنیدید ! دوره ی دورهمی قسمتی از پازل بزرگ آموزشگاه آنلاین استاد سعید است که با حضور در این مجموعه می توانید هم زبان انگلیسی را به صورت مدرن و جذاب آموزش ببینید وهم می توانید تجربه ای در نمونه کلاس های آنلاین آموزشگاه استاد سعید داشته باشید! چه کلاس زبانی مناسب من است؟ اگر هنوز از سطح خود مطمعن نیستید می توانید در دوره دورهمی سطح زبان خود را مشخص کنید و زبان را مناسب