به نام پروردگار سخن

اسم در زبان شیرین عربی

264 بازدید

اسم مهمترین عنصر هر زبانی

زبان از مجموعه‌ای از واژگان تشکیل شده که در زبان عربی به سه دسته اسم و فعل و حرف تقسیم می‌شود. در بین واژگان ، اسم بیشترین سهم را از نظر تعداد به خود اختصاص داده است.  اگر نگاهی به واژه‌نامه‌ها بیندازیم خواهیم دید که بیشتر واژه اسم‌ها هستند ، سپس فعل‌ها و در آخر حرف‌ها. کودکان در ابتدای مسیر زبانی خود برای برقراری ارتباط تنها و تنها از اسم‌ها استفاده می‌کنند. عموما مشکل افراد در صحبت کردن به  زبان دوم فقر واژگانی است. یعنی فرد به قواعد اشراف کامل دارد ولی مشکل اصلی که از آن رنج می‌برد نداشتن واژگان مورد نیازش (عمدتا اسم) است.

اسم دقیقا چیست؟

اسم کلمه‌ای است که برای نامیدن اشیاء ، اشخاص ، جانداران ، گیاهان ، مکان‌ها ، پدیده‌ها  به کار می‌رود. در زبان عربی صفات هم در دسته اسم‌ها قرار می‌گیرد. برای درک بهتر این موضوع ویدئو زیر را مشاهده کنید. البته در این ویدئو با واژگان جدیدی آشنا خواهید شد. و در عین حال مهارت شنیدن خود را تقویت خواهید کرد.

انواع اسم از نظر تعداد

همان ‌گونه که تمامی اشیاء و اشخاص و جانداران را می‌توان عموما شمرد ، از این رو اسم‌ها در اکثر زبان‌ها به دو صورت مفرد و جمع هستند ولی در زبان دقیق عربی برای حالت دوتایی اسم‌ها واژه شکل خاص می‌گیرد. در نتیجه اسم‌ها از نظر اعداد به سه بخش مفرد ، مثنی (دوتایی) و جمع تقسیم می‌شود که حالت مثنی با اضافه شدن “ـانَ” و یا “ـینَ” به انتهای اسم مفرد ساخته می‌شود وبرای ساخت جمع با اضافه شدن “ـونَ” و یا “ـینَ” به انتهای اسم‌های عاقل (مربوط به انسان) یا شکسته شدن ترتیب و قالب اسم مفرد ساخته می‌شود (اسم مکسر). برای درک بهتر این موضوع ویدئو زیبای زیر را مشاهده کنید. 

انواع اسم از نظر شناس بودن یا نبودن

همانگونه که بعضی از اشیاء و یا اشخاص وغیره برای ما شناخته شده است و برخی غریبه هستند ، اسم‌ها نیز دارای دو حالت معرفه (شناخته شده) و یا نکره (نا شناخته) تقسیم می‌شود. در زبان عربی اسم‌های شناخته شده یا اسم‌های علم مثل نام افراد ، اسم مکانها هستند و یا اسم‌هایی هستند که در ابتدای آنها حرف تعریف “الـ” می‌آید. و اسم‌های نکره در زبان عربی عموما در انتهای حرکت تنوین می‌گیرند. برای درک بهتر این موضوع ویدئو زیر را مشاهده کنید. البته در این ویدئو با واژگان جدیدی آشنا خواهید شد. و در عین حال مهارت شنیدن خود را تقویت خواهید کرد.

در این ویدئو با انواع اسم‌های معرفه و تفاوت آن با اسم‌های نکره بیشتر آشنا می‌شوید. و ضمنا با یادگرفتن واژهای جدید به تقویت دایره واژگانی خود کمک خواهید کرد و مهارت شنیدن خود را نیز تقویت خواهید کرد.

با این مقاله چه امتیازی میدهید؟
2/5
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostadsaeed.com/library/?p=1204
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سعید اسحاقی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد اسم در زبان شیرین عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

اینستاگرام

یوتیوب

تلگرام

واتساپ

آپارات

روبیکا

سروش

ایتا

آی گپ

گپ

در وب سایت استاد سعید شما دسترسی به هزاران محتوای آموزشی دارید؛ همچنین ما دائما در حال تولید دوره های آموزشی و کاربردی زبان ها برای شما هستیم. برای یادگیری زبان فقط کافیه تلاش با برنامه داشته باشید.

مقالات اخیر