به نام پروردگار سخن

مواد اولیه زبان

629 بازدید

مصالح زبان چیست؟

برای ساخت خانه در هر شکل و اندازه به مصالح ساختمانی نیاز داریم مثل شن ، ماسه ، خاک ، سیمان ، کچ ، آهن ، شیشه ، کاشی ، سرامیک و… ولی تمامی این مصالح در اصل از سنگ درست شده اند. برای مثال شن یک نوع سنگ ریز است و یا ماسه سنگی است ریز تر از شن و خاک هم  سنگ‌های بسیار ریز است و آهن هم از سنگ بدست می‌آید. می‌توان گفت که اضل تمام مصالح ساختمان سنگ است. زبان هم مانند ساختمان است تمامی زبان‌ها از کلمات (مصالح) ساخته شده‌اند مثل: اسم ، فعل ، حرف و… که اصل تمامی آنها صوت است.

مصالح زبان عربی

کلمات عربی به سه دسته اسم ، فعل و حرف تقسیم ‌می‌شود که اسم برای نامیدن اشیاء و اشخاص است و فعل برای اشاره به اتفاقات و بیان آنها به کار می‌رود و حروف کلماتی هستند بدون معنا که در کنار اسم ها و فعل‌ها معنا پیدا می‌کنند و بیشتر نقش ارتباطی بین اسم‌ها و فعل‌ها دارند.
 برای درک بهتر می‌توان اسم‌ها را به عکس تشبیه کرد چرا که وقتی اسم چیزی (میز ، صندلی ، اسب و.. ) یا کسی (پدر ، معلم ، دوست ، امام رضا و…) و یا پدیده‌ای (شجاعت ، مکر ، قدرت و…) را می‌شنویم یا بر زبان می‌آوریم تصویر آن در ذهن ما نقش می‌بندد.
 و فعل را می‌توان به یک کلیپ ویدئویی تشبیه کرد چرا که برای مثال وقتی گفته می‌شود “آمد” در ذهن شخصی را تصور می‌کنیم که بعد از پشت سرگذاشتن مسیری به مکان می‌رسد. ویا وقتی گفته می‌شود “افتاد” برای مثال در ذهن سیبی تصور می‌شود که از نقطه بلندی به پایین برخورد کرده است. یا وقتی گفته می‌شود “دارد می‌نویسند” در ذهن مجموعه‌ای از افراد دیده می‌شود که در حال حرکت دادن خودکار بر روی کاغذ هستند.
 و حرف ها را به کابل ارتباطی که به تنهایی کارایی ندارند و نقش برقراری اتصال بین دستگاه‌های مختلف را بر قرار می‌کند.

برای درک بهتر اسم ، فعل و حرف ویدئو زیر را با دقت مشاهده کنید وضمنا کلمات کاربردی جدیدی را هم به دایره واژگانی تون اضافه کنید.

با این مقاله چه امتیازی میدهید؟
2/5
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostadsaeed.com/library/?p=1173
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سعید اسحاقی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مواد اولیه زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

اینستاگرام

یوتیوب

تلگرام

واتساپ

آپارات

روبیکا

سروش

ایتا

آی گپ

گپ

در وب سایت استاد سعید شما دسترسی به هزاران محتوای آموزشی دارید؛ همچنین ما دائما در حال تولید دوره های آموزشی و کاربردی زبان ها برای شما هستیم. برای یادگیری زبان فقط کافیه تلاش با برنامه داشته باشید.

مقالات اخیر