به نام پروردگار سخن

مجرد یا متاهل در زبان انگلیسی

847 بازدید

گزارشی از دورهمی این هفته

کلاس رایگان زبان انگلیسی

بعد از بیشتر از یک ماه حضور در جلسات دورهمی حالا می‌خواستم با آمادگی بیشتری وارد این جلسه بشوم. جلسات دورهمی به من یاد دادند که یک کلاس انلاین با کیفیت حتی از یک کلاس حضوری هم می‌تواند موثرتر باشد. این جلسات دورهمی کلاس‌های آنلاین را برایم انقدر شیرین کرده بود که دیگر هیچ دید منفی نسبت به کلاس‌های آنلاین نداشتم.

راس ساعت با نور تنظیم شده‌ و لباس مناسب آماده‌ی حضور در کلاس شده بودم. آداب حضور در کلاس آنلاین را با شرکت در جلسات دورهمی کشف کرده بودم و بعد از چک کردن سرعت اینترنتم به جلسه‌ی این هفته پیوستم.

جلسه‌ی قبل را خوب به یاد دارم آن را در ذهنم مرور کردم و برای شروع جلسه‌ی امروز لحظه شماری می‌کردم. استاد سعید هم با دیدن اشتیاق ما خیلی ما را منتظر نگذاشت و اصل مطلب را شروع کرد.

شخصیت‌های جدید دورهمی جلوی چشمانمان ظاهر شدند. دختر و پسری که اطلاعات زیادی از آن‌ها نداشتیم با توجه به روند دورهمی می‌دانستم که کم کم با آن‌ها آشنا خواهیم شد. برخی اطلاعات از روی ظاهر قابل حدس بود و استاد برایمان کار را راحت کرد و با کمک به ما به ما اجازه می‌داد تا درباره‌ی هر کدام از این افراد صحبت کنیم. 

?What’s his job

 

تصاویر هوشمندانه انتخاب شده بود. هیچ چیزی از عکس روی تصویر نمی‌دانستم اما از روی تصویر و لباس‌های آن شخص حدس می‌زدم که دانش آموز و یا دانشجو باشد. من با همراهی بچه‌های دیگر با ما همراهی کردند و هر کدام نظرات خود را درباره‌ی آن فرد می‌دادیم! 

!He is a boy

?Is he a teacher

!He is a student

سوال‌ها و جواب‌ها به راحتی از زبانمان بیرون می‌آمد  و استاد سعید در روند حرف زدن ما صحبتی نمی‌کرد کلاس ما مانند یک کلاس بحث آزاد انگلیسی شده بود که به راحتی هر کدام از ما سوالات را می‌پرسیدیم و جواب می دادیم! 

?Is he married

این سوال چالشی استاد سعید برای ما بود! با سکوتمان به او نشان دادیم که دقیق متوجه منظور او نشده بودیم! 

استاد سعید با حرکات بدن و دست خود انگشت حلقه را در دست چپش (💍👀)  با ایما و اشاره به ما نشان داد و یکی از بچه‌ها بعد از کشف سوال سریع پاسخ داد: 

.No

!He is not married

بله درست بود او متاهل نبود! از روی تصویر می‌شد تشخیص داد. کم کم متوجه سوال استاد شدم میخواستیم درباره‌ی وضعیت تاهل آن پسر صحبت کنیم! 

در ذهن خودم مرور می‌کردم! 

"مجرد" در زبان انگلیسی چه می‌شود؟

.He is single 

سریع یاد نحوه‌ی سفارش قهوه افتادم که می‌گفتم یک اسپرسوی سینگل

پس سینگل یعنی تنها. و این پسر هم مجرد است اما زن مجرد به زبان انگلیسی چی میشود؟ نکند باز هم مثل این مشاغلی که در دورهمی مشاغل کشف کرده بودیم با اصطلاح مذکر آن فرق بکند؟!

.She is single 

بله استاد با راهنمایی‌اش کمکمان کرد! پس معمای اول به راحتی حل شده بود. 

تصویر بعدی عکس شیرینی بود عکس پسری در حال خواستگاری از دختری که در تصویر دیده می‌شدند فکر می‌کنم رمز دورهمی این هفته را کشف کرده بودم.

اما نمیدانستم نامزدی به انگلیسی چی می‌شود. اتفاقا برای خودم هم جالب بود من نامزد کرده بودم و دلم می‌خواست وضعیت تاهل در زبان انگلیسی را یاد بگیرم تا بتوانم درباره ی خود و نامزدم به زبان انگلیسی صحبت کنم که نوشته با حرکت دست استاد نمایان شد:

.He’s engaged

پس نامزدی با کلمه “engaged” در  زبان انگلیسی بیان می‌شود!. یکی از دوستان میکروفونش را باز کرد و گفت:

.She is engaged

هیجان زده شدم! حالا می‎‌توانستم درباره ی خودم ونامزدیم صحبت کنم! خودم را آماده کردم و بلند گفتم: 

.I’m engaged as well

چند نفر از دوستان را که می‌شناختم خندیدند و از اینکه به راحتی می‌توانستم درباره ی خودم صحبت کنم خوشحال شده بودم. 

تصویر بعدی حتی از عکس قبل هم شیرین تر بود. تصویر یک خانواده‌ی کامل! یک زن یک مرد و فرزند بامزه‌شان که حتی دیدن عکس هم حالمان را خوب می‌کرد. این اصطلاح را میشناختم می‌دانستم که این افراد ازدواج کرده اند و می‌توانستم درباره ازدواج به زبان انگلیسی صحبت کنم! 

.He is married

 .she is married as well

بله دورهمی این هفته را هم در کمتر از ده دقیقه کشف کرده بودم! 

وضعیت تاهل در زبان انگلیسی اما همین؟ استاد چه خواب دیگه‌ی برایمان دیده بود؟ 

تصویر بعدی کمی متفاوت بود. یک خانواده‌ی را نشان می‌داد اما این بار یک خانواده‌ی ناراحت را برایمان به نمایش گذاشته بود! این خانواده از هم دور بودند زن یک گوشه‌ی تصویر نشسته بود ومرد یک گوشه‌ی دیگر تصویر نشسته بود و در وسط تصویر هم کودک ناراحتی نشسته بود! پیام عکس قابل درک بود بدون هیچ صحبتی می‌شد آن را درک کرد و آن را فهمید. 

اما نمی‌دانستم چطور درباره‌ی وضعیت تاهل این زوج یا حتی چطور درباره‌ی زندگی این کودک صحبت کنم. 

.She is divorced

بله این اصطلاح را در میان فیلم‌ها و سریال‌ها شنیده بودم پس من هم همراه شدم و با بچه ها گفتم 

.He is divorced as well

اما چطور می‌توانستم درباره‌ی کودک صحبت کنم؟ فرزند طلاق به انگلیسی چه میشد؟ 

 

 

فرزند طلاق به زبان انگلیسی

.She is a child of divorce

.Child of divorce

حال و هوای کلاس با هر تصویر عوض می‌شد! عکس بعدی هم دردناک بود. 

بعد از مجردی به زبان انگلیسی، نامزدی به زبان انگلیسی، ازدواج به زبان انگلیسی و طلاق به زبان انگلیسی حالا نوبت رسیده بود به یکی دیگر از وضعیت‌های تاهل در زبان انگلیسی که حتی دلم نمیخواست به آن فکر کنم. استاد کمی مکث کرد تا ما هم بتوانیم همراه با بقیه حدس هایمان را بزنیم و برای ادامه ی دورهمی آماده شویم! او یک مرد بود که همسرش فوت شده بود! وقتی همه ساکت شدیم یکی دو تا از بچه ها دست و پا شکسته می گفتند: 

.She is dead

یا 

.He is not married

استاد هم اسلاید را برای ما بالا اورد و به ما نشان داد که به انگلیسی کسی که همسرش را از دست داده می شود: 

💔.He’s widower

برای عکس بعدی که یک خانم در کنار یک تابوت بود هم همین جمله را تکرار کردیم اما انگار یک آلارم منفی جلوی چشممان ظاهر شد! استاد گفتند:

!No

نکته همین جا بود. حدس من درست بود هنوز هم برخی فرق میان جنسیت زن و مرد در زبان انگلیسی وجود داشت. این فرق‌ها تنها در ضمیرها و اسم مشاغل نیستند بلکه اینجا هم حضور دارند. اما زن بیوه زبان انگلیسی چی میشد؟ 

با یک

.I don’t know 

خودم را خلاص کردم و از استاد خواستم تا خودش جواب را بدهد. او کمی دیگر مکث کرد و گفت: 

💔.She’s widowed

فوق العاده بود! چهار وضعیت تاهل اصلی را در زبان انگلیسی کشف کرده بودم و حالا می‌توانستم درباره‌ی همه صحبت کنم! وقتی منتظر ادامه ماجرا بودیم .استاد تصویر آن خانواده‌ی آنلاین مشهور را برایمان آورد تا اینبار علاوه بر نام و شغل و ملیت هر فرد درباره ی وضعیت تاهل آن‌ها نیز صحبت کنیم و ما هم با توجه به اینکه این خانواده را می‌شناختیم صحبت کردن درباره‌شان را شروع کردیم.

سوال طلایی این هفته‌ی ما درباره ی وضعیت تاهل به زبان انگلیسی بود: 

?What’s your marital status

اما جلسه‌ی دورهمی امشب هنوز تمام نشده بود. علاوه بر صحبت‌های ما درباره‌ی افراد درون تصویر ما شروع به صحبت درباره‌ی خودمان نیز کردیم!

وقتی درباره ی خودمان صحبت می‌کردیم حالا می‌توانستیم اطلاعات بیشتری را کشف کنیم می‌توانستیم از جای جای ایران از شمال تا جنوب افرادی را در موقعیت‌های اجتماعی مختلف بشناسیم و بدانیم که هر فرد متاهل است و یا مجرد است و در عین حال شغل و نام خانوادگیش چیست؟! 

یکی از دوستان گفت:

 .My brother and Sara are a newly-married

و استاد با یک تبریک ما را نیز دعوت کرد تا به آن‌ها تبریک بگوییم با خودم تکرار کردم! تازه زن و شوهر اند! 

یکی دوستان دورهمی که چند جلسه‌ای او را می‌شناختم گفت: 

.I’m want to married my cousin 

استاد لبخند زد و بعد از تبریک اصلاح کرد 

.You want marry to your cousin

استاد تصویری از داخل گوشی خودش به ما نشان داد. پسر جوانی را رو به رویمان گذاشت و گفت: 

.This boy is my sister’s fiancé

اه بله او نامزد خواهر من است. من هم پیش دستی کردم و با خوشحالی پرسیدم:

?How old is he 

و استاد پاسخ داد:  

.He is 30

من هم دوست داشتم خود را بیشتر به دوستانم معرفی کنم پس دوباره گفتم:

.I’m engaged

اما با سوال دوباره‌ی استاد مواجه شدم. 

?When are you getting married

از ساختار سوال استاد متوجه شدم که درباره‌ی زمان عروسی سوال می پرسند! نفس عمیقی کشیدم نمیدانستم چطور بگویم که سال دیگر ازدواج میکنم؟ پس انگشتم را بالا آوردم و گفتم:

.One year 

استاد به سرعت منظور من را گرفت برای من دست زد و گفت:

.you are going to married next year 

من هم سر تکان دادم و جمله را با ضمیر انگلیسی مناسب خودم تکرار کردم!

 .I’m going to married next year

تجربه‌ی این دورهمی مانند دورهمی‌های دیگر بود! شیرین فعال و پر انرژی. لذت یادگیری رایگان زبان انگلیسی آن هم با این روش مدرن و ساده را هیچ کجا نمی توانستم تصور کنم! 

اگر نوشته ی من برای تجربه‌ی این کلاس کافی نبود می‌توانید با مشاهده‌ی آفلاین این جلسه دورهمی هم از نحوه برگزاری کلاس آنلاین و کیفیت کلاس مطلع شوید هم در بتوانید به راحتی درباره ی وضعیت تاهل خود صحبت کنید و دورهمی را تجربه کنید. 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostadsaeed.com/library/?p=8962
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مبینا مردان زاده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مجرد یا متاهل در زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

اینستاگرام

یوتیوب

تلگرام

واتساپ

آپارات

روبیکا

سروش

ایتا

آی گپ

گپ

در وب سایت استاد سعید شما دسترسی به هزاران محتوای آموزشی دارید؛ همچنین ما دائما در حال تولید دوره های آموزشی و کاربردی زبان ها برای شما هستیم. برای یادگیری زبان فقط کافیه تلاش با برنامه داشته باشید.