به نام پروردگار سخن

آموزش نحو عربی به زبان ساده

2769 بازدید

قواعد یکی از چالش برانگیزترین ویژگی‌های هر زبان از جمله زبان شیرین و دقیق عربی است! تقریبا نمی‌توان وارد یادگیری یک زبان شد و قواعد آن را نادیده گرفت. بر اساس تحقیقات انجام شده  و دیدگاه‌های رایج، می‌توان قواعد صرف و نحوی عربی را در درجه‌ی عمیق‌تر و پیچیده تر و سخت‌تری نسبت به قواعد زبان انگلیسی و یا حتی فرانسوی قرار داد و همین موضوع باعث می شود تا نحوه‌ی آموزش و یادگیری قواعد عربی به یک موضوع بحث بر انگیز تبدیل شود. 

آیا قواعد عربی سخت است؟ 

واژه ی “سخت” تعریفی است که آدمی از ناشناخته ها دارد. شاید این جمله موقعیت ما با زبان عربی را مشخص کند! قواعد زبان عربی تشکیل شده از علوم مختلفی است علم صرف ، نحو و عروض معانی و… علومی که جایگاه ویژه‌ای در قواعد عربی دارند. هر کدام از این علوم مورد توجه عالمان و محققان زبان عربی است و هر کدام از این علوم وظیفه ای در زبان عربی به عهده دارد. مسلما شما نیز اسم صرف و نحو عربی به گوشتان خورده است؛ نوجوانان ایرانی از پایه‌ی هفتم با قسمت هایی از آن درگیر هستند و وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه‌ای به این زبان و قواعد آن نشان داده است که تا زمان کنکور همراه دانش آموزان کنکوری است، پس از آن نیز در برخی رشته های علوم انسانی زبان عربی نقش تعیین کننده‌ای دارد. دانشجویان رشته های الهیات ، زبان شناسی ، تاریخ ، حقوق و… به زبان عربی در مسیر تحصیلی و پژوهشی خود نیاز دارند. که عمدتا نگاه اشتباه نسبت به مقوله قواعد زبان شیرین عربی در کام بسیاری از ما تلخ شده است.

سخت یا دقیق؟

زبان عربی به هیچ وجه یک زبان سخت نیست بلکه یک زبان دقیق است برای روشن شدن این موضوع یک مثالی میزنم. اگر شما قرار باشد جدای از موضوع قیمت، بین یک گوشی تلفن آیفون و یک گوشی ساده یکی را انتخاب کنید مطمئنا گوشی آیفون را انتخاب می‌کنید هر چند تغییر با هر دو دستگاه از نظر امکانات فنی مثل ارسال پیام، تماس، گرفتن و غیره تقریبا با یکدیگر مشترک هستند. در زمان انتخاب گوشی آیفون هیچگاه کلمه سخت در ذهن شما تداعی نمی‌شود بلکه کلمه با کیفیت و دقیق کلماتی است که شما در توصیف انتخاب خود بیان میکنید. زبان عربی یک زبان قانون‌مند و پر امکاناتی است که به دلیل قانون مند بودن فقط با یادگرفتن چهارچوب ها وقالبهای آن نیاز به حفظ جزئیات زیاد نخواهید بود و به دلیل امکانات بالای زبانی بالا شما به وسیله زبان عربی به سادگی قادر به بیان افکار خود خواهید بود.

قواعد عربی به چه دردی می‌خورد؟

اگر شما یک مخاطب عام زبان عربی باشید و قصد تقویت مکالمه‌ی عربی را داشته باشید باید بدانید که قواعد زبان عربی یک جزو جدا شدنی از زبان عربی است. اگر چهار مهارت زبانی یعنی: مکالمه، شنیدن، نوشتن و خواندن قلب زبان عربی را تشکیل بدهد؛ قواعد زبان عربی مغز آن را تشکیل میدهد و نیازمند بقای این زبان است. قواعد زبان عربی در نوع ترجمه و معنی جملات تاثیر به سزایی دارد و مقصود را با نقش های خود تغییر می‌دهد. و زبان عربی را جزو قانون‌مند‌ترین زبان‌های زنده‌ی دنیا قرار می‌دهد، به دلیل هم قواعد مفید و ریشه‌ای است که زبان عربی یکی از معتبر‌ترین زبان های حال جهان است. 

علم نحو چیست؟

هدف از دستور زبان نحو به دست آوردن قوه‌ای است که فرد را قادر می‌سازد ترکیب یک حالت را به شیوه‌ای کیفی از معانی مورد نظر گوینده بیان کند و معنای هر ترکیب را با توجه به حالت فوق الذکر درک کند. به زبان ساده نحو جملات را تبیین می‌کند، معانی را واضح می‌کند و منظور جمله را به صورت دقیق می‌رساند. و به شما چینش صحیح کلمات و ارتباط و تاثیر آنها را بر یکدیگر روش می‌کند.

چطوری قواعد عربی را یادبگیرم؟

فراگیری قواعد نحوی از آن موضوعاتی‌ست هر روز توسط عالمان علم عربی مورد بحث قرار می گیرد ومقالات و رساله‌های مختلفی در زمینه ی آن منتشر می‌شود. در خصوص نحوه‌ی آموزش نحو عربی آثار بسیاری تدوین شده است که از مهم‌ترین ان‌ها منابعی مانند مبادی العربیة است که در دانشگاه‌ها مورد توجه و تدریس قرار میگیرد. اما یادگیری قواعد نحوی با استفاده از کتاب‌های سنگین و ثقیل کار آسانی نیست. با توجه به یکی از مهم‌ترین و موثرترین روش‌های آموزش نحو یعنی اموزش به طور غیر مستقیم،  آموزشگاه آنلاین استاد سعید یک راه ساده برای یادگیری نحو عربی را به شما زبان آموزان و عشاق عربی معرفی می کند: 

آموزش غیر مسقیم قواعد یعنی چه؟

یادگیری قواعد نحوی عربی پر از نکات ریز و درشتی است که نیازمند درک بالای شماست تا بتوانید آن را به خاطر بسپارید. برای هر کدام از این قواعد تحقیقات و مقالات بسیاری نوشته شده اند که با یک سرچ به دنیایی از آن می‌رسید! اما چطور به یک روش موثر این اطلاعات را به خاطر بسپاریم؟ حفظ کردم؟ یادداشت کردن؟ تمرین و تکرار؟ واقعیت این است که تمام این راه حل های ذکر شده تا حدی موثر است به خصوص اگر به صورت مستمر از آن استفاده شود اما تصور کنید که برای یادگیری هر جمله و یا موضوع یک قصه جذاب را می‌شنیدید! اینگونه با کمترین تلاش می‌توانستید این موضوعات را به خاطر بسپارید!. در آموزش غیر مستقیم شما موضوع اصلی و مهم را در لفافه و در یک فرایند جذاب و غیر خسته کننده دریافت می کنید. کودکان بهترین روش یادگیری قواعد را دارند: بدون دانستن نام قاعده آن را به صورت غیر مستقیم و عملی با قرار گرفتن در موقعیت‌های واقعی فرا میگیرند و با استفاده کردن آن را در وجود خود تثبیت می‌کنند.

چرا آموزش زبان عربی در مدرسه موفق نیست؟

نقد‌های بسیاری به موضوع آموزش زبان عربی در مدرسه وارد شده است که این مقاله گنجایش صحبت در خصوص آن را ندارد اما یکی از مهم‌ترین اشکالاتی که باعث بی علاقگی دانش آموزان به زبان عربی می‌شود و قواعد را برای آن‌ها پیچیده می‌کند اشاره مستقیم و استفاده از روش قدیمی برای آموزش قواعد صرفی و نحوی عربی برای دانش آموزان این نسل مدرن است. استفاده از جدول‌های پیچیده، توضیحات مستقیم و اشاره به استثنائات از نشانه های روش مستقیم است که برای دانش آموزان جذاب نیست. در روش غیر مستقیم در قالب یک داستان، بازی و یا مسابقه که برای انسان جذاب آموزش انجام می شود به طوری که آموزش عمیق‌تر ، در مدت زمان کمتر و ساده‌تر شکل می گیرد. روش غیر مستقیم از زمان اثبات جایگاه خود را به راحتی در میان زبان آموزان زبان خارجه پیدا کرده است و معلمان و مربیان سراسر دنیا به آموزش غیر مستقیم روی آورده اند. در پایان این قسمت به این جمله مشهور از خانم کاتو لومب (چند زبانه مجارستانی) توجه کنید: 

می توان با زبان قواعد را آموخت اما نمی توان با قواعد زبان را آموخت 

 

در ادامه شما با یک منبع جذاب یادگیری قواعد عربی به صورت غیر مستقیم آشنا خواهید شد. 

اگر از همراهان کتابخانه دیجیتال موسسه آنلاین استاد سعید باشید با مجموعه مدرسه آشنا شده اید؛ در مقاله‌ی قبلی به صورت کامل در خصوص بنیاد ابتکارات جهانی محمد بن راشد آل مکتوم و اثرات مثبت آن صحبت شد؛ در این مقاله شما با یک مجموعه‌ی دیگر از مجموعه های آموزشی مدرسه آشنا خواهید شد. 

 

مجموعه مدرسه با پیرنگ داستانی جذاب خانوادگی به آموزش تمامی مباحث نحوی در زبان عربی می پردازد. این مجموعه با تکنیک آموزش داستانی، به همراه انیمیشن جذاب و به روز خود شخصیت‌هایی خلق کرده است که کودکان و نوجوانان را دنبال خود می کشد. اگر شما یک زبان آموزید که نحو عربی را ترسناک و سخت میبینید این مجموعه برای شماست! این مجموعه با ویدئوهای بسیار کوتاه و جذاب و با کیفیت در هر قسمت یک مبحث نحوی را به زبان ساده برای شما به نمایش می‌گذارد و داستان های جذابی را روایت می‌کند.  اگر شما متقاضی آزمون ارشد و دکترا عربی هستید و به دنبال یک منبع رایگان و مناسب برای آمادگی برای نحو عربی در مقطع ارشد یا دکتری هستید! ابن مجموعه‌ی بی نظیر هدیه‌ی آموزشگاه آنلاین استاد سعید به شما ست. این مجموعه کامل نحو عربی را نه تنها به زبان ساده بلکه به صورت مدرن و جذاب به شما آموزش می‌دهد. با مشاهده‌ی این برنامه، همزمان به تقویت مهارت شنیدن و گسترش دامنه ی لغات عربی بپردازید و همچنین با ساده‌ترین تعریف‌ها نحو عربی را به سادگی در بر بگیرید.  

بخش های مدرسه نحو

  • بخش1: ویدئوهای این لیست مجموعه‌ای از اساسیات و ابتدائیات نحو عربی است که با دیدن این ویدئو ها می‌توانید با آن‌ها  آشنا شوید. این بخش کلیات قواعد عربی را به زبان ساده برای شما بیان می‌کند. 
  • بخش 2: در این لیست شما می‌توانید مجموعه ویدئوها در خصوص: جمله اسمیه، فاعل، تمیز، حال وغیره اطلاعات کسب کنید، بخش‌هایی که برای ساخت جمله های طولانی‌تر به آن نیاز دارید.
  • بخش 3:  در این لیست می‌توانید در مباحث نحوی زبان عربی عمیق‌تر شوید؛ با افعال معتل، غیر منصرف ها و مباحث دیگر آشنا شوید: که برای ساخت جملات پیچیده تر و دقیق تر به آن نیاز دارید.
  • بخش 4: در این لیست ویدئوهای مدرسة النحو به مباحثی مانند اعراب افعال می‌پردازد و نحوه استفاده از کان و ادوات آن  را به شما آموزش می‌دهد.

نحو استفاده از مدرسه نحو؟

می‌توانید بر اساس نیازتون مبحث مورد نظرتون را پیدا کنید و ویدیو اون را ببینید ولی اگه سطح متوسط هستید و یک دوره کامل قواعد را میخوایند بگذرونید، از بخش اول ویدیوها را به صورت روزانه مشاهده کنید. در حین تماشای هر ویدیو اول به دنبال لذت بردن از ویدیو و کشف قصه آن قسمت باشید و با بازبینی بخش نهایی هر ویدیو تطبیق آن با قصه ویدیو تلاش کنید ساختار نحوی آن ویدیو را بدست آورید و از آن استفاده کنید. در صورتی که در ابتدای راه برای فهم هر یک از موضوعات نحوی دچار مشکل شدید؛ عنوان عربی و یا فارسی آن را در گوگل جستجو کنید و در مورد آن بیشتر بخوانید و در نهایت ویدیو را دوباره مشاهده کنید.

بهترین کلاس زبان ایران کجاست؟

یادگیری قواعد به صورت غیر مستقیم، کلاس زبان بر اساس روانشناسی و شخصیت سازی،یادگیری زبان با استفاده از جدید ترین ابزار‌های ارتباطی و آموزشی مانند: هوش مصنوعی، یادگیری موضوعی و تاکید مکالمه محور با مجرب ترین مدرس ها و اساتید از ویژگی‌هایی ست که همه ی زبان آموزان به دنبال آن هستند! آموزشگاه آنلاین استاد سعید یک گزینه ی مناسب برای شمایی‌ست که به دنبال این ویژگی‌ها در یک کلاس هستید. کلاس زبانی که به صورت آنلاین بدون ترافیک اینترنتی در کمال آرامش و در یک محیط شاد و محترم به آموزش زبان انگلیسی و عربی می‌پردازد؛ موسسه آنلاین استاد سعید با ارائه انواع دوره‌های آموزشی یادگیری زبان را با یک روش حرفه ای وارد زندگی روزمره شما می کند.  موسسه آنلاین استاد سعید با دو دوره فرایار انگلیسی و فرایار عربی در شش ماه به شما معجزه ی یادگیری زبان با مدرن و جدید ترین روش ها آموزش می دهد.  همچنین دوره های مانند آموزیار عربی و آموزیار انگلیسی نیز برای یادگیری پله پله زبان برای شما زبان آموزان در نظر گرفته شده است. اگر به دنبال یک دوره مناسب برای گروه سنی کودک و نوجوان می گردید آموزشگاه آنلاین استاد سعید دو دوره تینی تاک زبان انگلیسی و کاوش زبان عربی را برای زبان آموزان نسل جدید در نظر گرفته است که یادگیری غیر مستقیم از ابتدای آموزش سنگ بنای خود قرار داده است. البته در دوره فرایار در کنار این مجموعه فاخر در طول دوره شش ماهه، در بخش جغرافیای عربی که توسط استاد سعید ارائه می‌شود، با قواعد و ساختارهای زبان شیرین عربی با زبانی ساده و رمزگذاری شده آشنا می‌شوید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostadsaeed.com/library/?p=7408
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مبینا مردان زاده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آموزش نحو عربی به زبان ساده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

اینستاگرام

یوتیوب

تلگرام

واتساپ

آپارات

روبیکا

سروش

ایتا

آی گپ

گپ

در وب سایت استاد سعید شما دسترسی به هزاران محتوای آموزشی دارید؛ همچنین ما دائما در حال تولید دوره های آموزشی و کاربردی زبان ها برای شما هستیم. برای یادگیری زبان فقط کافیه تلاش با برنامه داشته باشید.