به نام پروردگار سخن

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

به نام پروردگار سخن

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

َAtlas Arabic Modern Dictionary

3391 بازدید

ريشه كلمات عربی را بلد نیستی تا بتونی اونها را داخل واژه‌نامه جستجو کنی؟

قبلاً یکی از بهترین معجم‌های تک‌زبانه‌ی عربی به نام الشامل  را خدمت شما معرفی کردیم.  همان‌طور که در مقاله اقدامات شروع یادگیری زبان عرض شد، واژه‌نامه‌های تک‌زبانه یکی از بهترین ابزارها برای یادگیری زبان خارجی هستند که می‌توان از ابتدای مسیر پرهیجان زبان‌آموزی از آن استفاده کرد. چراکه لغت‌نامه‌های تک‌زبانه در جایگاه یک مادر زبانی به خوبی ایفای نقش می‌کنند و با مثال‌ها و جمله‌های کوتاه و ساده که برای یک کلمه ارائه می‌دهند، در بالا رفتن دایره‌ی واژگانی و مهارت خوانشی زبان‌آموز مبتدی و از همه مهم‌تر از دور کردن او از زبان مادری‌اش بسیار تاثیر‌گذار است.

 

سردرگمی در لغت‌نامه‌های مرسوم عربی

در زمینه‌ی واژه‌نامه‌های عربی قدیمی مثل: تاج العروس، لسان العرب و بسیاری از لغت‌نامه‌های جدید همچون المنجد، الوسیط و… دسته‌بندی واژه‌ها بر اساس ریشه‌ی کلمات که برگرفته از ویژگی منحصر به فرد اشتقاق در زبان عربی است، انجام شده است که نیاز است زبان‌آموز در شناحت ریشه‌ی کلمات به تبحر بالایی برسد تا اینکه بتواند از واژه‌نامه‌های عربی استفاده کند که این امر برای زبان‌آموزان مبتدی، تقریبا دست‌نیافتنی است.

واژه‌نامه‌ی المعجم الشامل تا حدودی نیاز به شناخت ریشه‌ی کلمات را برای جستجوی در لغت نامه‌ی معاصر عربی برطرف کرده است، ولی در جستجوی اسم‌های جمع و فعل‌های مضارع باز زبان‌آموز را با سردرگمی همراه می‌کند و تقریبا کاری از دستش برنمی‌آید. برنامه‌ای که امروز می‌خواهم به شما معرفی کنم، کمی‌ها و کاستی‌های آن برنامه را جبران می‌کند؛ چون که این برنامه قابلیت این را دارد که اسم‌‌های جمع را از مفرد و فعل‌های مضارع را از ماضی به راحتی تشخیص بدهد.

قاموس أطلس الحدیث

قاموس أطلس الحدیث یا واژه‌نامه جدید اطلس که یک واژه‌نامه گویا محسوب می‌شد، در سال 2013 در گوگل‌پلی قرار گرفت و پس از نصب به سرور خود وصل می‌شد و فایل‌های مربوط به بانک اطلاعاتی خود را بارگیری می‌کرد، ولی پس از مدتی سایت پشتیبان نرم‌افزار قطع شد و اپلیکیشین آن نیز به کلی حذف گردید. ولی به لطف خدا توانستیم بانک اطلاعاتی آن را تهیه کنیم و برای بهره‌گیری علاقه‌مندان زبان شیرین عربی، در اختیار عزیزان قرار دهیم.

ویژگی‌های برجسته برنامه:

  1. رایگان 
  2. حجم پایین اپلیکیشن (16.3مگابایت)
  3.  عدم نیاز به اینترنت (آفلاین)
  4. سرعت بالا
  5. رابط کاربر ساده 
  6. قابلیت بزرگن‌مایی متن 
  7. نشان دادن شرح‌ ساده و کوتاه برای هر واژه
  8. استفاده از شواهد  قرآنی برای روشن‌تر کردن معانی کلمات
  9.  ارائه مضارع، ماضی و مصدر افعال
  10. برگرداندن فعل‌های مضارع به ماضی
  11.  ارائه جمع اسم‌های عربی
  12. برگرداندن اسم‌ها به مفردجمع (جمع مکسر)

مراحل نصب و راه‌اندازی واژه‌نامه اطلس

ابتدا فایل نصبی برنامه را دانلود و نصب کنید.

 پس از کامل شدن نصب برنامه، بر روی آیکون برنامه ضربه بزنید و قاموس اطلس را یک بار باز کنید. در این قسمت یک خطا (تصویر شماره 1) مبنی عدم تکمیل فرایند دانلود بانک اطلاعاتی برنامه به دلیل عدم پشتیبانی برنامه دریافت خواهید کرد. بر روی گزینه OK بزنید و از برنامه را نیز ببندید.

دو فایل AMDAA.PK و AMDAASRH.CMP را دانلود کنید. برای دانلود در گوشی دست خود را روی هر یک از فایل‌ها نگه دارید و گزینه “باز کردن در برگه جدید” را انتخاب کنید.

وارد مدير فايل (File manager) گوشی خود شوید و درون حافظه داخلی (Internal storage) درون پوشه Atlas یک پوشه جدید ایجاد کنید و نام آن را Dict قرار دهید (تصویر شماره 2).

یک بار دیگر وارد مدير فايل (File manager) گوشی خود شوید و از درون پوشه دانلودها (Downloads) دو فایل مربوط به بانک اطلاعات واژه‌‌نامه را به نام‌های AMDAA.PK و AMDAASRH.CMP بدون تغییر به پوشه Atlas زیر پوشه Dict انتقال دهید. (تصویر 3 و 4)  

بعد از تکمیل مراحل بالا واژه‌نامه را یک بار دیگر باز کنید و با توجه به نکات زیر از آن لذت ببرید.

چند نکته کوتاه در استفاده از نرم‌افزار

1. از صفحه کلید عربی استفاده کنید.

2. اسم‌ها را در حالت مفرد و یا جمع بدون الف و لام معرفه وارد کنید

3. فعل‌ها را در حالت مفرد مذکر غائب (هو) به صورت ماضی و یا مضارع وارد کنید.

4. اسم‌ها و فعل‌هایی که با همزه روی پایه الف (أ) شروع می‌شود را به صورت الف (ا) وارد کنید.

 

با پسند کردن (Like) و نوشتن دیدگاه خودتان و ارسال لینک مقاله برای دیگران، ما را در ارائه‌ی خدمات بیشتر کمک کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostadsaeed.com/?p=3533
اشتراک گذاری:
سعید اسحاقی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد َAtlas Arabic Modern Dictionary

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *